Dětské hračky.

            Děti rodičů chudých, hlavně na venkově, neměli možnost, aby si hráli s hračkami jinde vyrobené, ty byly drahé. Rodiče jim pořizovali hračky lacinější, z materiálu, který mají po ruce v domácnosti. Jednoduché návody vycházely jako přílohy různých časopisů. Zkuste si třeba sami některou sestavit. Byly to například tyto:

Panenka z ovoce.                 

            Vezměte kus tuhé lepenky za podstavec a provlékněte středem jejím ohebný, ne příliš tenký drátek, na tento navlecte několik fíků, dobře vybraných, jichž velikost k vrcholu se stále zmenšuje, přechod v pasu těla způsobíte 1 — 2 většími hrozinkami a navlecte pak syrový kaštan špičkou dolů, pak zas z několika hrozinek menších utvoříte krk.

            Tvář pořídíte z oloupané mandle, na kterou se oči a ústa barvou naznačí, a vlasy uděláte z půlky ořechu. Jehlou provléknete ve středu obou nitku, z níž uprostřed utvoří se očko, které se na drátek navleče. Na konec drátku napíchne se plochá švestka a nejvýš přiváže stužka, aby tak povstal klobouk.

            Panně nescházejí již než ruce, které pořídíte z dvou do kaštanu obloukovitě zatknutých tenkých drátků, na které navlečete hrozinky, a jichž konce zapíchnete do švestky, která tvoří dobrý rukávník.

Vozík z ořechových skořepin.

            Na skořápka spodní přilepí se půl skořápky stejné velikosti arabskou gumou. Provrtanou spodní skořápkou prostrčí se zaoblená sirka, na její konce nasadíme dva odkrojky zátky korkové jako kola. Aby se kola nesmýkala a k vozíčku se netlačila, přilepíme k nim s každé strany dvě kolečka z tuhého papíru.

Košíček z ořechových skořepin.

            Na skořápku přilepíme proužek z tuhého papíru s dvěma víčky. K proužku přilepíme rukověť.

Mlýnek z ořechů.

            Osa mlýnku je z oblého dřeva, na př. ze staré dřevěné násadky. Konce jsou čtyřhranné, na ně přilepí se křídla z tuhého papíru. Na osu se natočí provázek, který se dole obtěžká.

            V ořechu jsou dva otvory pro osu, dole je otvor třetí, kterým prochází provázek. Otvory vypalte ještě na ořechu celém, aby na rozloupnutých skořápkách přesně přiléhaly.

Želva z ořechů.

            Štítem želvy je skořápka ořechová. Rozdělení štítu nakreslí se štětcem v tuši omočeným, načež se vypálí žhavým drátem.

            Tělo želvy vystřihněte z kartonu a uprostřed vyřízněte okrouhlý otvor. Na karton přilepte štít, do něhož jste vložili kuličku. Na šikmé ploše padá koule a táhne s sebou želvu.

Veselý a smutný mazlíček.

            Vše ze skořápek téhož ořechu. Napřed inkoustem podobu nakreslíme, potom drátem vypálíme. Nahoru vlepíme štětičku jako vlasy. Rty se očervení.

Vlček z ořechu.

            Zašpičatělá zápalka totiž vstrčí se do ořechu plného. Vyberte si ořech hezky pravidelný, s ostrou špičkou. Setrvačník točí se na talíři nebo na stole mramorovém.

Kolíbčička z ořechů.

            Pod polovinu skořápky vyřízněte ze dřeva kolíbadla a skořápku do nich vlepte, z druhé poloviny pak udělejte stříšku.

 

            Jsou také potom hračky a zábavy tohoto druhu složitější, umělejší. O nich poučuje názorně časopis »Šťastný Domov«, časopis věnovaný českým ženám a domácnostem jak praví dobová reklama.