Povídání Ježka Brtnického o dětech.

            Doposud bylo povídání o historii dospělých. V této kapitole se dozvíte něco málo o tom, jak byly děti vychovávány, jaký k nim měly rodiče a společnost přístup.

            Připomeneme si jednoduché dětské hádanky, které děti učily poznávat okolní svět. Jak byly jednoduché a přitom poučné. Zkusme si je jen tak pro zábavu také rozlousknout. Nejsou jako ty dnešní, jako je například: „Je to zelené a točí se to. Co je to? No přece žába v mixéru.“ To nepotřebuje další komentář.

            Jaké měli děti na přelomu 18. a 19. století hračky, s čím si hrály vesnické chudé děti? Není složité udělat takovou jednoducho hračku a možná, že i dnes si s ní dítě vyhraje víc než s moderní technickou.    

            Nezapomeneme ani na jejich hry, i o těch si něco málo připomeneme.

            Jakou úlohy asi hráli všichni tyto bubáci, strašidýlka a ostatní nadpřirozené bytůstky se pomalu vytrácejí z našeho podvědomí, o kterých se tak krásně a někdy i strašidelně vyprávělo a na peci poslouchalo, když se dralo peří nebo jen tak povídalo večer při svíčce.

 

Dítě a výchova.

            Děti na přelomu 18. a 19. století, které žily v rodinách, na tom z našeho dnešního pohledu nebyly nejlépe a v rodině citová složka výchovy dětí spíše v pozadí.

Dětské hračky.

            Děti rodičů chudých, hlavně na venkově, neměli možnost, aby si hráli s hračkami jinde vyrobené, ty byly drahé. Rodiče jim pořizovali hračky lacinější, z materiálu, který mají po ruce v domácnosti.

Dětské hry. 

Jedny z nejoblíbenějších jarních her byly hry s kuličkami. Podle archeologických nálezů si už ve starém Římě děti cvrnkaly s mramorovými kuličkami

Dětské lidové hádanky.

            Lid prostý nebyl v dobách našich předků moc sečtělý. Knih bylo málo a drahé. Velkou oblibu, mezi dětmi a maminkami, měly prosté jednoduché hádanky. Byly ze života a odrazovalo se v nich lidové moudro. Malé děti se tak učili poznávat svět kolem sebe.

O bubácích a strašidýlkách

            Kdysi dávno prý skřítci, víly, polednice, klekánice, vodníci, sudičky, padlí andělé, případně strážci duší mrtvých, víly a loupežníci tento kraj obývali, možná i nadále obývají. Nechte své představy plynout s příběhy jež jsou tajemstvím zahaleny.